Adenotomia / adenotonsillotomia

Adenotomia to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie migdałka gardłowego, czyli tkanki chłonnej znajdującej się w tylnej części jamy nosowej, na granicy nosa i gardła. Jest powszechnie wykonywana u dzieci, ale może być również konieczna u dorosłych. Migdałek gardłowy może ulec powiększeniu na skutek częstych infekcji górnych dróg oddechowych i/lub alergii, powodując niedrożność nosa, trudności w oddychaniu, chrapanie i nawracające infekcje ucha lub zatok. Częstym objawem jest ustny tor oddychania u pacjenta, w przypadku dzieci mogący powodować nieprawidłowy wzrost twarzoczaszki i skrzywienie zgryzu. Adenotomia ma na celu złagodzenie tych objawów oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym i wiąże się z minimalnym dyskomfortem oraz krótkim okresem rekonwalescencji.

Adenotonsillotomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu migdałka gardłowego oraz częściowym usunięciu (przycięciu) migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne przycina się w przypadku ich przerostu, powodującego problemy oddechowe u dziecka – głównie chrapanie i bezdechy śródsenne.

Wskazania do adenotomii i adenotonsillotomii obejmują:

  • Niedrożność nosa: Uporczywa niedrożność nosa lub trudności w oddychaniu przez nos
  • Nawracające infekcje ucha: Przewlekłe lub częste infekcje ucha (zapalenie ucha środkowego) spowodowane powiększeniem migdałka gardłowego utrudniającym drożność trąbki Eustachiusza, co prowadzi do gromadzenia się płynu w uchu środkowym.
  • Przewlekłe zapalenie zatok: Powtarzające się infekcje zatok lub stany zapalne związane z przerostem migdałka gardłowego.
  • Bezdech senny: Obturacyjny bezdech senny spowodowany powiększonymi migdałkami, które blokują drogi oddechowe podczas snu, prowadząc do zaburzeń oddychania.
  • Nawracający lub przewlekły ból gardła: Infekcje migdałków lub dyskomfort w gardle związany z powiększonymi migdałkami.
  • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego z wysiękiem (OME): Uporczywe gromadzenie się płynu w uchu środkowym z powodu powiększenia migdałków, które blokuje trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do trudności ze słyszeniem.
  • Wzrost twarzy i problemy stomatologiczne: Powiększone migdałki powodujące nieprawidłowości twarzy lub problemy stomatologiczne, takie jak otwarty zgryz lub oddychanie przez usta.

Wskazania te sugerują, że adenotomia lub adenotonsillotomia może być korzystna dla osób doświadczających uporczywych objawów związanych z przerostem migdałków, które nie reagują odpowiednio na leczenie zachowawcze.

Lekarze operujący: