FESS

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) to minimalnie inwazyjna procedura leczenia przewlekłego zapalenia zatok związanego lub nie z obecnością polipów nosa oraz powiązanych schorzeń. Polega na wprowadzeniu cienkiej kamery (endoskopu) do jam nosa w celu wizualizacji i uzyskania dostępu do zatok. Następnie przy pomocy niewielkich narzędzi chirurg usuwa chore tkanki, otwiera i poszerza zablokowane ujścia zatok celem poprawy ich wentylacji i drenażu. FESS ma na celu przywrócenie normalnego funkcjonowania zatok, złagodzenie objawów, takich jak niedrożność nosa, zaburzenia węchu, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból twarzy i bóle głowy, przewlekły katar, a także zmniejszenie zapotrzebowania na długotrwale przyjmowane leki leki. Zabieg zazwyczaj jest wykonywany się w znieczuleniu ogólnym, przez nos – nie pozostawia śladów na twarzy.

Wskazania do funkcjonalnej endoskopowej chirurgii zatok (FESS) obejmują:

  • Przewlekłe zapalenie zatok: Utrzymujący się stan zapalny zatok trwający dłużej niż 12 tygodni pomimo leczenia farmakologicznego.
  • Polipy nosa i zatok: Nienowotworowe narośla w przewodach nosowych i zatokach powodujące przekrwienie błony śluzowej nosa, niedrożność nosa i zaburzenia oddychania.
  • Zła kontrola alergii lub astmy, spowodowana przewlekłym stanem zapalnym w obrębie zatok przynosowych
  • Nawracające ostre zapalenie zatok: Częste epizody ostrego zapalenia zatok pomimo odpowiedniego leczenia
  • Powikłania zapalenia zatok: Powikłania zapalenia zatok, takie jak infekcje zatok rozprzestrzeniające się do oczodołów lub mózgu.
  • Guzy zatok: Łagodne lub we wczesnym stadium złośliwe guzy w obrębie zatok przynosowych.
  • Nieprawidłowości strukturalne: Odchylenia przegrody nosowej, przerost kości zatok (concha bullosa) lub wąskie otwory zatok, które utrudniają drenaż zatok i przyczyniają się do nawracających infekcji.
  • Chirurgia podstawy czaszki: Dostęp do podstawy czaszki w celu usunięcia guzów lub naprawy wycieków płynu mózgowo-rdzeniowego.

Wskazania te sugerują, że FESS jest najbardziej odpowiednią procedurą dla pacjentów z przewlekłymi lub nawracającymi problemami z zatokami, które nie reagują dobrze na leczenie zachowawcze, takie jak antybiotyki, aerozole do nosa i leki przeciwalergiczne.

Lekarze operujący: